مقصود در بازارهای بین المللی با مدیریت شرکت مورینا فرانسگروه کارخانجات مقصود با بیش از ربع قرن سابقه تولید مظروفات، ملزومات سرو و پذیرایی به عنوان مجموعه ای پیش رو همواره با تاکید بر توسعه کیفی و کمی، با بهره گیری از مسیر طی شده در طی سالیان، افق های پیش روی گروه را ترسیم می نماید.
مدیریت ارشد و مالک گروه کارخانجات مقصود، جناب آقای مهندس ایمانی جهت توسعه بازار کالای گروه، ارتقای کیفی محصولات، توسعه روزآمد و بهنگام و همچنین استفاده از توان مجموعه های صاحب نام بین المللی در سال گذشته طی تفاهمی با شرکت مورینا فرانس، مدیریت و توسعه سازمان بازرگانی گروه کارخانجات مقصود را به ایشان واگذار نمود.
شرکت مورینا فرانس که از حضور مدیران صاحب نام بین المللی در زمینه های سرمایه گذاری ، تجارت و بانکداری بهره می برد؛ این شرکت از طریق دفتر مرکزی خود در پاریس، فرانسه و شعبات خود در استانبول، ترکیه و دبی، امارات متحده عربی مشغول به فعالیت اقتصادی در زمینه های گفته شده بوده است. این شرکت با توجه به وسعت گروه کارخانجات مقصود، ظرفیت و تنوع کالای تولیدی این گروه که طیف وسیعی از مشتریان را نه تنها در زمینه مظروفات و ملزومات سرو و پذیرایی بلکه محصولات دیگری نظیر فرش، مصنوعات چرمی و ... را شامل می شود؛ و همچنین امکان پوشش طبقات مختلف درآمدی مشتریان با همفکری و مشورت جناب آقای مهندس ایمانی استراتژی حضور در بازارهای خارجی خود را بر مبنای حذف واسطه ها و حضور بلافصل گروه کارخانجات مقصود با نام تجاری مورینا- مقصود در بازارهای هدف را برنامه ریزی نمود.
انتخاب بازارها، اولویت بندی و استراتژی ورود بر مبنای همکاری مستمر با مجموعه های صاحب نام بین المللی در زمینه مشاوره و مطالعه بازار شکل گرفت و پایش عملکرد مراکز ایجاد شده نیز بر همین مبنا ادامه دارد.
خروجی مذاکرات با شرکت های معتبر جهانی در زمینه تحقیقات بازار research marketing مشابه شرکت euromonitor international و خبرگان بازارهای بین المللی ، گروه کارخانجات مقصود در فاز یک نقشه را ه خود را برای توسعه هاب ها و مراکز منطقه ای جهانی تعریف نموده و در قالب پلانی اجرایی ، زمان بندی و در حال اجرا می باشد.
یورومانیتور یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت های تحقیقات بازار در سطح جهان می باشد که در استخراج با ارزش ترین اطلاعات بازاریابی و فروش ، شبکه های فروش ، شبکه های توزیع ، رقبا و تولیدکنندگان و شرایط اقتصادی کشورهای مختلف در صنایع گوناگون خدمات ارزنده ای ارائه مینماید ، این شرکت با داشتن درک جامع از استراتژی های رقبا نقش مهمی در تعریف استراتژی توسعه ای هر شرکتی برای نفوذ به بازار دارد . راه حل های منتج شده از تحقیقات بازار این شرکت ما را در جهت استفاده از فرصت های جهانی مطابق با اهداف سازمانی کمک بسزایی دارد.


شرکت مورینا-مقصود برزیل


شرکت مورینا برزیل با همکاری سه جانبه رئیس اتاق بازرگانی برزيل-ايران، شرکت مورینا فرانس و گروه کارخانجات مقصود در کشور برزیل و به مرکزیت ریو دو ژانیرو ثبت گردید. این شرکت با برپایی دفتر فروش، نمایشگاه و همچنین انبار مستقل، فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز نموده است. هدف از شکل گیری شرکت، حضور مستقیم در بازار هدف و استفاده از این بازار به عنوان پایگاه صادرات مجدد به کشورهای همجوار بوده و بدین منظور و تا كنون مذاکراتی با توزیع کنندگان سرشناس در کشورهای کلمبیا، پرو و اوروگوئه صورت پذیرفته است.

مرکز اصلی شرکت مورینا برزیل، در یکی از معتبرترین مراکز خرید واقع شده و در دو طبقه مشتمل بر فروشگاه و دفتر مديريت فروش به مساحت ٣٠٠ متر مربع و انبار به مساحت ٢٠٠ متر مربع می باشد.

 با توجه به استراتژی حضور موازی در سه کانال عمده فروشی(whole seller and distribution networks)، فرنچایزینگ(Department stores and Hyper) فروشگاه های بزرگ ،(Retailing)خرده فروشی ، (Franchising markets)، همچنین ایجاد فروشگاه و همکاری با شبکه های مجازی موجود، این مرکز برپا گردیده است. در کنار آن دفتر مستقلی به مساحت ١٠٠ متر مربع جهت دفتر مركزى تاسيس و انبار اصلى شركت نيز با فاصله كمى از مراكز فوق الذکر به مساحت ٢٠٠٠متر مربع و امکانات کامل تجهیز گردیده است.
با توجه به فراهم آوردن امکانات مناسب، برنامه ریزی بر مبنای توزیع و فروش محصولات گروه کارخانجات مقصود شامل مظروفات چینی، اوپال، بن چاینا و کاتلری در آمریکای جنوبی با محوریت کشور برزیل انجام گردیده است. ایجاد یا استفاده از زیرساخت های مناسب حمل و نقل و ترانزیت کالا، بهره گیری از حداکثر توان قانونی در امور گمرکی در مبدا و مقصد، استفاده از مزایای صادراتی جهت کاهش هزینه های حمل و نقل، ترخیص و سرمایه گذاری به عنوان هزینه های تحمیلی بر بهای تمام شده کالا در دستور کار قرارگرفته است. بدین منظور می توان با به اشتراک گذاشتن ظرفیت های موجود و پیش رو با شرکت های توانمند داخلی و یا فروش سرویس تجاری به آنها، هزینه های بالاسری حضور در بازارهای صادراتی را به مقدار قابل توجهی کاهش داد. توجه به استراتژی رقبا در بازارهای بین المللی در کنار استفاده از خدمات مشاوران صاحب نام جهانی جهت اعتلای نام و برند مجموعه مورد توجه قرار گرفته است.
همچنین برنامه ریزی جهت راه اندازی شوروم در شهر سائوپائولو و دفاتر فروش در کشورهای پاراگوئه و اوروگوئه انجام پذیرفته است.شرکت مورینا-مقصود روسیه


بازار روسیه از جمله اهدافی است که به دلیل مزیت‌های متعدد از جمله جمعیت، رفاه، قدرت اقتصادی، وسعت سرزمین، زیرساخت‌های حمل و نقل، نزدیکی مسافت تا ایران و خطوط ارتباط زمینی، دریایی، ریلی و هوایی، به عنوان اهداف راهبردی در حوزه صادرات غیرنفتی ایران می‌تواند دارای جایگاه و سهم مناسبی برای کشورمان باشد.

بسیاری از صادرکنندگان و واردکنندگان ایرانی علاقمند به حضور در بازار روسیه هستند، اما پیچیدگی های خاص بازار روسیه، لزوم حضور فیزیکی، هزینه های بالا و عدم دسترسی به اطلاعات دقیق و موثق، مانع حضور موفق آن ها در روسیه می‌ گردد.

در کشورهای اورآسیا و به خصوص کشور روسیه جهت محصولات ظروف خانگی شامل چینی و اپال، بازارهای مناسبی وجود داشته که میتواند تاثیر بسزایی در فروش مجموعه داشته باشد. اگرچه استراتژی ایجاد دفاتر مستقل در کشورهایی با پتانسیل بالا در دستور کار گروه کارخانجات مقصود می باشد، اما کشورهای  CIS با مرکزیت دفتر مسکو به عنوان اولین دفتر راه اندازی گردید . دفتر مسکو با هدف فروش در تمام سطوح یعنی چهار سطح اصلی بنکداری –عمده فروش –خرده فروش و فروشگاههای زنجیره ای راه اندازی گردید این دفتر اساسا" با نگاه پوشش کل CIS است .

دفترمسکو در فاصله 2 کیلومتری کاخ کرملین و دریکی از مکانهای خوب  این شهر واقع شده است این دفتر  ظاهری بسیار مدرن داشته و دارای فضایی حدود 350 متر میباشد.

دفتر مسکو به عنوان کانون اصلی فعالیتهای تجاری گروه مقصود در حوزه کشورهای روسیه و CIS  میباشدکه به دلیل اهمیت حوزه مذکور موجب گردید برنامه ریزی برای حضور مستقیم در تمام ایالت های کشور روسیه و سایر کشورهای CIS  به سمت باز نمودن دفاتر در بازارهای هدف نماییم بدین سان تصمیم گروه کارخانجات مقصود بر آن شد یازده دفتر بازرگانی، شوروم ، انبار و پرسنل مقیم در شهرهای مختلف کشورهای نامبرده ایجاد نماییم.

در حال حاضر با ایجاد شوروم در شبالوفگا و یک دفتر و انبار فعالیت خود را در شهر موسکو آغاز نموده است. در مدت کوتاهی پس از آن دفاتر فروش و شوروم های وابسته در شهر توریستی پتیگورسک، چچن و آستاراخان آغاز بکار نموده اند. در همین مدت در کشور قزاقستان نیز دفتر فروش و انبار در آستانه و شوروم در سه شهر آلماتا، چیمکنت و آتیراو  ایجاد گردیده است. برنامه ریزی جهت بازگشای دفاتر منطقه ای آذربایجان و ترکمنستان نیز انجام گردیده که در آینده نزدیک این دفاتر فعالیت خود را آغاز خواهند نمود.


مقدمه ای بر تجارت با کشور هند

با محوریت صادرات محصولات تولیدی گروه کارخانجات مقصود

 

یکی از اهداف گروه کارخانجات مقصود در سال 2016-2017 توسعه بازارهای صادراتی محصولات می باشد که بدین منظور شناسایی مناطق با پتانسیل بالا و همچنین قابلیت توسعه ای آن به منظور مرکزیت منطقه ای (یا هاب منطقه ای ) در اولویت بالایی قراردارد.


در این راستا کشورهایی نیز به عنوان هاب های منطقه ای شامل : برزیل به عنوان هاب منطقه امریکا لاتین ، روسیه به عنوان هاب کشورهای مشترک المنافع و اروپای شرقی ، عمان به عنوان هاب کشورهای عربی و شمال آفریقا ایجاد و یا درحال استقرار می باشند.

علاوه بر فضای توسعه ای در کشورهای فوق کشور هند با توجه به پتانسیل بالا در بازار مصرف و طبق مطالعات میدانی و تجربیات جمع آوری شده یکی از اهداف گروه به منظور ورود به آن می باشد که از اهمیت بسزایی نیز برخوردار می باشد بدین منظور گروه کارخانجات مقصود با سیاست مشارکت با شرکت های بزرگ هندی در قالب  joint venture  اقدام به ورود به این بازار نموده است . یکی از راه های شناخت گروه های مشارکت کننده مطابق سیاست های کلان توسعه ای گروه کارخانجات مقصود مذاکره با نهادهای دولتی قابل صلاحیت می باشد که در این راستا هماهنگی هایی جهت حضور سفیر وقت کشور هندوستان در بازدید از توانمندیهای گروه کارخانجات مقصود و همچنین بنا به دعوت ایشان حضور در دفتر سفارت هند صورت پذیرفت . که در این راستا علاوه بر معرفی  توانمندیهای گروه کارخانجات مقصود در عرضه محصولات با شرایط مطلوب برای بازار هندوستان ، از رهنمود های سفیر نیز در جهت تحقق اهداف استفاده گردید.


گسترش صادرات و دیپلماسی تجاری در کشور دانمارک

دانمارک با بالغ بر 155 میلیارد دلار صادرات کالا و خدمات در سال 2015 یکی از پیشرو ترین کشورها در زمینه توسعه صادرات است. در سال 2015 صادرات کالا و خدمات دانمارک به 53درصد تولید ناخالص داخلی این کشور رسید. از هر 4 شغل یک فرصت شغلی به بخش صادرات وابسته است . از جمعیت 5/5 میلیون نفری، تقریباً 725 هزار شغل در دانمارک وابسته به صادرات است. افزایش رقابت در بخش های دانش محور، افزایش نسبی هزینه های تولید و دسترسی نسبتاً سخت تر به بازارهای دور و در حال رشد، مهمترین چالش های پیش روی توسعه صادرات دانمارک محسوب میشوند. در همین حال، بنگاه های دانمارکی در محدوده زنجیره ارزش جهانی عمل میکنند و رونق اقتصادی دانمارک تنها در عرصه بین الملل ممکن می باشد. بنابراین بنگاه های دانمارکی از گسترش روند جهانی شدن منتفع میشوند.

راهبرد توسعه صادرات

سند توسعه صادرات دانمارک با هدف ارائه ی بسته ای منسجم برای توسعه صادرات این کشور و اجتناب از تلاش های پراکنده و غیر هماهنگ تدوین شده است.

راهبرد دولت برای گسترش صادرات متشکل از 9 اقدام اصلی به شرح زیر است:

1-     کارآمدتر ساختن و هماهنگی بیشتر برنامه های ارتقاء صادرات و تسهیل تحرک بنگاه ها

2-     تقویت تلاشهای بین وزارتخانه ای برای دنبال کردن منافع اقتصادی دانمارک در سطح جهانی

3-     افزایش تعاملات خارجی برای رشد و اشتغالزایی در دانمارک

4-     بهینه کردن تلاشهای شورای تجارت در همکاری با جامعه کسب و کار دانمارکی

5-     حضور جهانی برای رشد بیشتر با تمرکز بر بازارهای بزرگ

6-     انسجام بهتر بین کمکهای توسعهای و تلاشهای تجاری

7-     تسهیل دسترسی به منابع مالی برای بنگاه ها

8-     ارتقاء جایگاه بینالمللی بنگاههای کوچک و متوسط در صادرات

9-     طراحی ساختار بهتر برای کمپین های ارتقاء صادرات


شرکت مورینا-مقصود عمان

موقعیت جغرافیای، پیمان های اقتصادی و نظام تعرفه ای ترجیحی فی مابین عمان و کشورهای حوزه خلیج فارس، پاکستان و همچنین کشورهای آفریقایی، دلیل انتخاب این کشور به عنوان مرکز صادرات مجدد و فروش محصولات گروه در کشورهای فوق الذکر می باشد. طبق برنامه ریزی و هماهنگی های انجام شده، این دفتر فعالیت خود را ظرف  شش ماه آینده  آغاز خواهد نمود.

با استفاده از خدمات کارشناسی در عالیترین سطح و تجارب شرکت های مشابه بین المللی در مرحله اول لیست کوتاهی از بازارهای هدف احتمالی انتخاب گردید. در مرحله بعدی با مطالعه دقیق بازار این کشورها از میان آنان بازارهای هدف با لحاظ دو فاکتور انتخاب گردیدند:

1. ظرفیت مناسب بازار داخلی کشور

 2. امکان استفاده از امکانات این کشور به عنوان مرکز صادرات مجدد

مدل فعالیت بر مبنای ایجاد شرکت مشترک با شریک محلی معتبر که دارای امکانات قابل قبول، جهت بازاریابی و توسعه محصول در بازار هدف بوده شکل گرفت. بدین منظور با استفاده از اطلاعات گردآوری شده توسط مشاور بین-المللی شرکای محلی امتیازدهی شده و با ایشان شرکت محلی ایجاد و شروع به فعالیت می کند.

برنامه بازاریابی، فروش و میزان سهم بازار هدف گذاری شده توسط کارشناسان تعیین گردیده و بر عملکرد شرکت های محلی نظارت صورت می پذیرد. توسعه این شبکه فروش و شرکت های محلی به صورتی برنامه ریزی شده که پس از کسب سهم مشخصی از بازار امکان وارد فاز توسعه شده و امکان ارائه خدمات به دیگر مجموعه های تولیدی نیز امکان پذیر باشد. درواقع پس از طی مراحل مشخص شبکه ای از شرکت های محلی در سراسر گیتی به مجموعه ارائه خدمت می نمایند که نه تنها گروه مورینا-مقصود را در راستای   

توسعه بازار محصولات گروه یاری می نمایند بلکه امکان صادرات و فروش کالاهای تولیدی و همچنین ارائه خدمات تجاری به دیگر مجموعه ها را فراهم می سازد.